Burdur Gölü Su Orucu İle Kazandı

Bakanlık en geç 1 ay içinde Burdur Gölü’nden başlamak üzere Türkiye’deki sulak alanların kurtarılması için acil eylem planı yapıldığını ve Burdur’da bu acil eylem planının açıklanacağını belirtti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, son 25 yıldır su varlığını hızla kaybeden Burdur Gölü için müjdeli haberi verdi. Akca, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak; Burdur Gölü’nün kuruyor olmasının kendileri için birinci öncelik olduğunu belirterek gölü korumaya kesin kararlı olduklarını” ifade etti. Ayrıca; hazırlanan eylem planının bir ay içerisinde kamuoyu ile paylaşılıp uygulamaya geçirileceğini de söyledi. Müsteşar Akca, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 2014 yılı içerisinde göllerimizin ve sulak alanlarımızın su kütlelerinin korunması için bir inisiyatif başlatarak ‘Göl ve Sulak Alan Yönetimi ve Strateji Eylem Planı’nı hazırladık. Bu planda Burdur Gölü birinci sırada geliyor. Çünkü Burdur Gölü yapısı itibariyle suyunun çekilmesine müsait. Diğer taraftan da doğal hayatı son derece önemli ve etrafında tarım alanları var. Böyle bir tablo içerisinde Burdur Gölü’nün suları, kuraklık ve küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle dönem dönem, bazı dönemlerde fazla olmak üzere çekilebiliyor” dedi.

Hazırlanan eylem planının ipuçlarını da veren Akca, öncelikle tarımsal sulamalarda su kullanımının kontrol altına alınacağını, damlama ve yağmurlama sulamaya geçilmesi için çalışmalar yapılacağını, gerekiyorsa havza dışından göle su takviyesi yapılacağını açıkladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca, vatandaşların su tasarrufu konusunda bilinçlenmesi ve toplumun farkındalığının artmasının önemli olduğunu vurgulayarak, ‘Su Orucu’ ve ‘Göle Yas’ etkinliklerini kastederek sivil toplum kuruluşlarının bu konuda yapmış oldukları faaliyetleri Bakanlık olarak desteklediklerini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca’nın konuşmasını http://goo.gl/m5Eadv bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak

Leave a reply